Joint Annual Meeting of 51st JSDB and 70th JSCB

Schedule & Program

Tentative Schedule(2018/04/10)



June 5 (Tue)
  13:00-16:00 16:00-18:00
Room A    
Room B    
Room C 第4回 細胞生物若手の会
発生生物若手研究者
合同交流会(in Japanese)
Satellite Workshop
(in Japanese)
Room D    
Room E   NBRPワークショップ 
-バイオリソースが拓く発生学・細胞生物学-

(in Japanese)
Room F    

第4回 細胞生物若手の会 発生生物若手研究者 合同交流会
(申し込み締め切り 5月11日(金))

June 6 (Wed)
  9:30-12:10 12:30-13:30 14:00-16:00 16:30-19:00
Room A Plenary Lecture     Young Scientist Award for Presentation
Room B       Workshop 1
Cell structure / Cell polarity / Cytoskeleton / Cell Motility  (1)
Room C   Luncheon 1
Olympus Corporation
  Workshop 2
Cell Proliferation / Apoptosis / Signal transduction
Room D   Luncheon 2
CELLnTEC / Funakoshi
  Workshop 3
Life of proteins / Intracellular trafficking / Organelles  (1)
Room E   Luncheon 3
JSCB & JSDB
Gender-equal society
  Workshop 4
Cell adhesion / ECM / Cell-cell interaction / Mechanobiology (1)
Room F   Luncheon 4
WILEY
  Workshop 5
Tissue / Organogenesis /Morphogenesis (1)
Poster Room Exhibition (Equipment & Books) Poster Discussion 1
P1-001 ~ P1-174
 
※P1-001~P1-174 are Poster Award candidate.

June 7 (Thu)
  9:00-11:00 11:20-12:20 12:40-13:40 13:50-15:50 16:10-18:40 19:00-20:30
Room A Workshop 6
Cell structure / Cell polarity / Cytoskeleton / Cell Motility  (2)
  JSCB General Assembly
(in Japanese)
  S01
Joint Meeting Special Symposium
"Current Frontiers in Cell and Developmental Biology"
 
Room B Workshop 7
Tissue / Organogenesis /Morphogenesis (2)
  JSDB General Assembly
(in Japanese)
  S02
"Organelle Biology Reloaded"
 
Room C Workshop 8
Differentiation / Regeneration / Stem cells (1)
Luncheon 5
Takeda Pharmaceutical Company Limited.
    S03
"Using Non-mammalian Model Organisms for Human Disease Study and Drug Screening"
 
Room D Workshop 9
Technical advances (genome editing, imaging, bioinformatics, etc.)
Luncheon 6
Carl Zeiss Microscopy Co., Ltd.
    S04
"From Cooperative Multicellular Behavior to Tissue Morphogenesis"
 
Room E Workshop 10
Chromosome / Nucleus / Gene expression / Epigenetics / Genomics & Life of proteins / Intracellular trafficking / Organelles  (2) 
Luncheon 7
VectorBuilder Inc.
      Reception
Room F Workshop 11
Fertilization / Gametogenesis / Reproduction & Differentiation / Regeneration / Stem cells (2)
Luncheon 8
Leica Microsystems K.K.
     
Poster Room
(1F &4F)
Exhibition (Equipment & Books) Poster Discussion 2
P2-001 ~ 
   

June 8 (Fri)
  9:00-11:00 11:15-12:15 12:30-13:30 13:45-15:45 16:00-18:30
Room A Workshop 12
Cell structure / Cell polarity / Cytoskeleton / Cell Motility (3) 
Special Lecture
Prof. Yoshinori Ohsumi
    S05
"Developmental Biology in Stem Cell Research and Regenerative Medicine"
Room B Workshop 13
Tissue / Organogenesis /Morphogenesis (3) & Differentiation / Regeneration / Stem cells (3)
      S06
"Metazoan Cell-cell Junctions: Molecules, Structures, Mechanics, and Evolution"
Room C Workshop 14
Life of proteins / Intracellular trafficking / Organelles  (3)
  Luncheon 9
JEOL Ltd.
  S07
"Cell Community for The Generation of Multifunctional Body-Surface"
Room D Workshop 15
Cell adhesion / ECM / Cell-cell interaction / Mechanobiology (2) & Differentiation / Regeneration / Stem cells (4)
  Luncheon 10
KLV Co.,Ltd.
  S08
"APDBN Symposium"
Room E Workshop 16
Theoretical biology / Modeling & Evolution (EcoDevo / EvoDevo)
  Luncheon 11
NIKON INSTECH CO., LTD.
  S09
"Epigenetics: From Chromosome to Embryogenesis"
Room F Workshop 17
Nutrition / Metabolism & Disease / Pathology / Pathogenesis
  Luncheon 12
JSCB-JSDB Young Scientists Action committee​
  S10
"Optical Visualization and Manipulation of Cellular Function in Cell and Developmental Biology"
Poster Room
(1F &4F)
Exhibition (Equipment & Books) Poster Discussion 3
P3-001 ~ 
 
 


Tentative Program(2018/04/10)

Special Lecture

DATE: June 8 (Fri), 11:15-12:15, Room A

Prof. Yoshinori Ohsumi (Tokyo Tech.)

Plenary Lectures

DATE: June 6 (Wed), 9:30-12:10, Room A

Prof. Pietro De Camilli  (Yale School of Medicine, USA)
Prof. Dennis Discher  (University of Pennsylvania, USA)
Prof. Thomas Lecuit  (IBDM, France)
Prof. Clifford Tabin  (Harvard Medical School, USA)


Symposia

Symposium 01: Joint meeting special symposium "Current Frontiers in Cell and Developmental Biology"

DATE: June 7 (Thu), 16:10-18:40, Room A

 Chairpersons: 

   Akihiro Harada (Osak Univ.)
   Shigeo Hayashi (RIKEN BDR) 

 Speakers:
   Toshiya Endo (Kyoto Sangyo Univ.)
   Sachiko Tsukita (Osaka Univ.)
   Yumiko Saga (NIG)
   Shigeru Kuratani (RIKEN)
   Fumio Motegi (Temasek Life Sciences Laboratory, Singapore)

Symposium 02: Organelle Biology Reloaded

DATE: June 7 (Thu), 16:10-18:40, Room B

Sponsored by:Grant-in-Aid for Scientific Research on Innovative Areas of MEXT "Organelle Zone"
Chairpersons: 
   Hiderou Yoshida (Univ. of Hyogo)
   Ken Sato (Gunma Univ.)
Speakers:
   Satoshi Goto (Rikkyo Univ.)
   Mitsunori Fukuda (Tohoku Univ.)
   Naotada Ishihara (Kurume Univ.)
   Kohei Arasaki (Tokyo University of Pharmacy and Life Sciences)
   Kota Saito (Univ. of Tokyo)
   Ken Sato (Gunma Univ.) 
   Hiderou Yoshida (Univ. of Hyogo)
 

Symposium 03: Using non-mammalian Model Organisms for Human Disease Study and Drug Screening

DATE: June 7 (Thu), 16:10-18:40, Room C
 
 Chairpersons:  
   Tetsuya Takeda(Okayama Univ.)
   Motomichi Doi (AIST)
 Speakers:  
   Yoichi Shinkai (AIST)
   Masamitsu Yamaguchi (Kyoto Institute of Technology)
   Hideaki Matsui (Niigata Univ.)
   Motomasa Tanaka (RIKEN BSI)
   Toshio Tanaka (Mie Univ)
   Susumu Hirabayashi (MRC London Institute of Medical Sciences, UK)

 

Symposium 04: From Cooperative Multicellular Behavior to Tissue Morphogenesis

DATE: June 7 (Thu), 16:10-18:40, Room D
 
 Chairpersons:  
   Erina Kuranaga (Tohoku Univ.)
   Tsuyoshi Hirashima (Kyoto Univ.)
 Speakers: 
   Rebecca Burdine (Princeton Univ., USA)
   Romain Levayer (Institut Pasteur, France)
   Kyogo Kawaguchi (Harvard Medical School, USA)
   Yusuke Toyama (Nat. Univ. of Singapore, Singapore)
   Makoto Suzuki (NIBB)
   Asako Shindo (Nagoya Univ.)
 

Symposium 05: Developmental Biology in Stem Cell Research and Regenerative Medicine

DATE: June 8 (Fri), 16:00-18:30, Room A

 

 Chairpersons:  
    Hideyuki Okano (Keio Univ. School of Medicine)
   Kiyokazu Agata (Gakushuin Univ.)
 Speakers: 
   Kiyokazu Agata (Gakushuin Univ.)
   Hironobu Okuno (Keio Univ. School of Medicine)
   Ryuji Morizane (Harvard Stem Cell Institute, USA)
   Hideyuki Okano (Keio Univ. School of Medicine)
   Tomoyuki Yamaguchi (Univ. of Tokyo)

 

Symposium 06: Metazoan Cell-cell Junctions: Molecules, Structures, Mechanics, and Evolution

DATE: June 8 (Fri), 16:00-18:30, Room B

 

Sponsored by:JT Biohistory Research Hall
 Chairpersons:
   Hiroki Oda (JT Biohistory Research Hall)
   Yasushi Izumi (NIPS) 
 Speakers:
   
Monika Abedin Sigg (UC Berkeley, USA)
   Pakorn Tony Kanchanawong (National Univ. of Singapore, Singapore)
   Hiroshi Suga (Prefectural Univ. of Hiroshima)
   Yasushi Izumi (NIPS)
   Hiroki Oda (JT Biohistory Research Hall)

 

 
Symposium 07: Cell Community for The Generation of Multifunctional Body-surface

DATE: June 8 (Fri), 16:00-18:30, Room C
 
 Chairpersons: 
   Fumiko Toyoshima (Kyoto Univ.)
   Yoshiko Takahashi (Kyoto Univ.)
 Speakers:
   Kenji Kabashima (Kyoto Univ.)
   Makoto Murakami (Univ. of Tokyo)
   Yumi Matsuoka (Chiba Univ.)
   Hiroo Ueno (Kansai Medical University)
   Fumiko Toyoshima (Kyoto Univ.)
   Ryosuke Tadokoro (Kyoto Univ.)
 

Symposium 08: APDBN Symposium

DATE: June 8 (Fri), 16:00-18:30, Room D
 
 Chairperson: 
    King-Lau CHOW (Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong)
 Mitsuru Morimoto (RIKEN BDR)
 Speakers: 
   Jeff Shyh Jye LEE (Department of Life Science, National Taiwan University, Taiwan)
   Bo GAO (School of Biomedical Science, Hong Kong University, Hong Kong)
   Machendra SONAWANE (Biological Sciences, Tata Institute of Fundamental Research, India)
   Kwangwook CHOI (KAIST, Korea)
   Jun-An CHEN (Institute of Molecular Biology, Academia Sinica, Taiwan)
 

Symposium 09: Epigenetics: From Chromosome to Embryogenesis

DATE: June 8 (Fri), 16:00-18:30, Room E
 
 Chairpersons: 
   Hiroyuki Takeda (Univ. of Tokyo)
  Tatsuo Fukagawa (Osaka Univ.)
 Speakers:
   Erez Lieberman Aiden (Baylor College of Medicine, USA)
   Ryohei Nakamura (Univ. of Tokyo)
   Hiroshi Kimura (Tokyo Institute of Technology)
   Nadine Vastenhouw (Max Planck Institute of Molecular Cell Biology and Genetics , Germany)
   Tatsuo Fukagawa (Osaka Univ.)
 

Symposium 10: Optical Visualization and Manipulation of Cellular Function in Cell and Developmental Biology

DATE: June 8 (Fri), 16:00-18:30, Room F

 Sponsored by:Grant-in-Aid for Scientific Research on Innovative Areas ― Platforms for Advanced Technologies and Research Resources "Advanced Bioimaging Support (ABiS)

 Chairpersons: 
   Kazuhiro Aoki (NIBB)
   Hideji Murakoshi (NIPS)
 Speakers:
   Kazuhiro Aoki (NIBB)
   Hideji Murakoshi (NIPS)
   Moritoshi Sato (Univ. of Tokyo)
   Akihiro Isomura (Kyoto Univ.)
   Yusuke Mii (NIBB)

Young Scientist Award for Presentation (in English)

DATE: June 6 (Wed), 16:30-19:00, Room A

 

Workshop (in English)

   Workshop 01:
 Cell structure / Cell polarity / Cytoskeleton / Cell Motility  (1)
   Workshop 02:
 Cell Proliferation / Apoptosis / Signal transduction
   Workshop 03:
 Life of proteins / Intracellular trafficking / Organelles  (1)
   Workshop 04: 
 Cell adhesion / ECM / Cell-cell interaction / Mechanobiology (1)
   Workshop 05:
 Tissue / Organogenesis /Morphogenesis (1)
   Workshop 06:
 Cell structure / Cell polarity / Cytoskeleton / Cell Motility  (2)
   Workshop 07:
 Tissue / Organogenesis /Morphogenesis (2)
   Workshop 08:
 Differentiation / Regeneration / Stem cells (1)
   Workshop 09:
 Technical advances (genome editing, imaging, bioinformatics, etc.)
   Workshop 10:
 Chromosome / Nucleus / Gene expression / Epigenetics /
 Genomics & Life of proteins / Intracellular trafficking /
 Organelles  (2)
   Workshop 11:
 Fertilization / Gametogenesis / Reproduction &
 Differentiation / Regeneration / Stem cells (2)
   Workshop 12:
 Cell structure / Cell polarity / Cytoskeleton / Cell Motility (3)
   Workshop 13:
 Tissue / Organogenesis /Morphogenesis (3) &
 Differentiation / Regeneration / Stem cells (3)
   Workshop 14:
 Life of proteins / Intracellular trafficking / Organelles  (3)
   Workshop 15:
 Cell adhesion / ECM / Cell-cell interaction / Mechanobiology (2) &
 Differentiation / Regeneration / Stem cells (4)
   Workshop 16:
 Theoretical biology / Modeling& Evolution (EcoDevo / EvoDevo)
   Workshop 17:
 Nutrition / Metabolism & Disease / Pathology / Pathogenesis
 

Poster Session

Poster Room 4-1 (4th Floor). №1~23
Poster Room 4-2 (4th Floor). №24~46
Poster Room 1     (1st Floor). №47~

 Poster Session 01: P1-001~P1-174 are Poster Award candidate.
   Poster Session 02: P2-001~P2-144
   Poster Session 03: P3-001~P3-155

Satellite Workshop (in Japanese)

 DATE: June 5 (Tue), 16:00-18:00, Room C
 

NBRPワークショップ 
-バイオリソースが拓く発生学・細胞生物学-

DATE: June 5 (Tue), 16:00-18:00, Room E